Politologia jest gałęzią nauk społecznych, która analizuje i bada relacje władzy w społeczeństwie, rozumiejąc władzę jako umowę między rządzącymi a obywatelami, która musi być przestrzegana w ramach instytucjonalnych.
Nauki polityczne nie tylko opierają swoje badania na naturze politycznej, ale także odpowiadają na sieć interakcji między samymi istotami ludzkimi, część, która jest bardziej antropologiczna niż administracyjna. Władza może być nadana w rodzinie, w grupie przyjaciół, w pracy, a nawet między obcymi osobistościami.
Początki psychologii politycznej
Już w starożytnej Grecji prekursorzy politologii tacy jak Platon czy Arystoteles dokonywali głębokiej analizy konfiguracji państwa jako jedynego elementu władzy w stosunku do pozostałych. Jego fundamenty, prawa, konstytucje, organizacja, zastosowania i nieuregulowane zwyczaje… wszystkie te elementy wpływają w sposób uogólniony na ludzkie zachowanie. W miarę jak cywilizacje i/lub społeczeństwa stawały się coraz liczniejsze i bardziej złożone, były zmuszane do przybierania kształtu państwa narodowego, a z tej struktury wywierały wpływ na umysł i zachowanie.
Dlaczego politycy tak często kłamią?
Rola politologa
Jak każda inna nauka, politologia wymaga podmiotu lub agenta, który artykułuje powierzone jej studia i badania: jest to postać politologa, który odgrywa rolę zarówno badawczą, jak i interwencyjną. Należy zaznaczyć, że politolog nie jest politykiem, autorem przemówień ani żadnym innym podobnym stanowiskiem.
Zgodnie z rolą, jaką powierzono politologowi, musi on trzymać się obiektywnych i bezstronnych badań w swojej dziedzinie, bez ingerencji odpowiadającej partykularnym interesom grup nacisku, partii politycznych lub innych ewentualnych grup sprawujących władzę. Przedmiotem badań politologa powinna być rzeczywistość polityczna, a także rozstrzyganie tendencji, które mogą w tej rzeczywistości wystąpić.