1. Palestyna
Zachodni Brzeg i Gaza znajdują się pod okupacją izraelską od czasu wojny sześciodniowej w 1967 roku. Izrael przejął z powrotem Jerozolimę od Jordanii i od tego czasu kontroluje granice dwóch rozczłonkowanych terytoriów Palestyny. Uczeni z Bliskiego Wschodu dyskutują o okupacji od dziesięcioleci; naród palestyński – choć to arabscy muzułmanie, jak setki milionów innych w regionie – jest odrębnym narodem na Bliskim Wschodzie. Mają odrębną kulturę, dialekt, cechy charakterystyczne i zawsze wyrażali pragnienie posiadania własnego państwa. Mimo to, region przyciąga rzeszę turystów każdego roku. Sprawdź jak zaplanować wyjazd z portalem zwiedz.pl
2. Kurdystan
Kurdowie są odrębną grupą etniczną na Bliskim Wschodzie. Duże społeczności Kurdów żyją we wschodniej Turcji (Anatolia), Iranie, północnym Iraku i północnej Syrii. Wynika to z traktatu z Sèvres i podziału terytoriów rządzonych wcześniej przez Imperium Osmańskie przed I wojną światową. Istnieje duża dyskryminacja Kurdów w ich rodzimych regionach, ponieważ nie wolno im tworzyć żadnych grup adwokackich, partii politycznych ani żadnych reprezentacji tożsamości kurdyjskiej, nawet flagi. Z kolei w tureckich regionach kurdyjskich, zwłaszcza w Anatolii, można znaleźć nadmierną liczbę tureckich flag, a billboardy z napisami „jak dobrze jest być Turkiem” są normalnością. Region pozostaje w napięciu, ponieważ w ostatnich latach ponownie doszło do eskalacji przemocy między obiema stronami.
4. Tybet
Pomimo geograficznej, kulturowej i językowej odrębności od Chin, Tybet nadal nie jest uznawany przez Chińską Republikę Ludową za odrębne państwo. W latach 60. XX wieku pod rządami Mao Zedonga w Tybecie zginęło od 200 000 do 1 000 000 osób. Ruchy separatystyczne są niedozwolone.
5. Sahara Zachodnia
Sahara Zachodnia to terytorium sporne pomiędzy Marokiem, które rości sobie do niego prawo od 1957 roku po uzyskaniu niepodległości, a zbrojnym frontem tubylczym, Polisario, głoszącym saharyjskie arabskie państwo demokratyczne. Od 1963 roku Sahara Zachodnia znajduje się na liście ONZ jako terytorium niesamorządne, ale do dziś jest w większości kontrolowana przez armię marokańską. Rząd marokański przeniósł wielu swoich obywateli na Saharę Zachodnią i zablokował im możliwość powrotu do kraju, próbując w ten sposób dochodzić praw do tego terytorium. Zarówno rząd marokański, jak i algierski, który popiera Polisario, były zaangażowane w okrucieństwa wojenne. Nie wygląda na to, by konflikt miał się szybko zakończyć, gdyż większość rządów woli zajmować neutralne stanowisko, a mediacje od lat są zakłócane.