Istoty ludzkie są stworzone do życia w społeczeństwie, to znaczy do zrzeszania się z innymi w celu osiągnięcia wspólnych celów. W praktyce jednak interakcje te nie zawsze przynoszą takie same korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Istnieją zasady i prawa, które mogą przechylić szalę sprawiedliwości w stronę pozycji niektórych arbitralnie uprzywilejowanych ludzi, którzy używają swojej władzy, aby narzucić swoją wolę innym.
O tym, że na co dzień te luki, przez które pewne partykularne interesy wkradają się do programu politycznego danego kraju lub regionu, dowodzi fakt, że nadal nie ma znanego systemu politycznego, który zastosowany tu i teraz stwarza warunki absolutnej i czystej demokracji. Zamiast tego istnieją różne formy rządu, z których każda ma swoje własne mocne i słabe strony.
Znaczenie systemów politycznych
Niemal tak długo, jak istniały cywilizacje, istniały zbiory zasad i przepisów regulujących zachowanie ich obywateli. Przykładem tego jest kodeks Hammurabiego, który jest kompilacją praw i zasad liczącą ponad 3000 lat, stworzoną za czasów babilońskiego króla Hammurabiego. Powodem tego faktu jest to, że miasta i cywilizacje są systemami społecznymi, które wykraczając poza rozmiar plemienia, są tak duże i złożone, że potrzebują zestawu zasad, aby utrzymać pewną stabilność i harmonię. Reguły te mogą być stosowane do wszelkiego rodzaju działań i relacji: od handlu do tego, jak powinno się zakładać rodziny, a nawet do tego, czy ktoś jest zobowiązany do uczestniczenia w rytuałach, czy nie. Ale pod pretekstem zachowania dobrobytu cywilizacji, bardzo łatwo jest stworzyć sytuacje, w których mniejszość ma znacznie więcej władzy niż reszta ludzi. Przykładem tego może być różnica między demokracją a autokracją.
Istnieje kilka form rządu, z których każda może być rozumiana jako byt całkowicie odrębny od pozostałych, to znaczy tak, jakby każda forma rządu rządziła się swoimi własnymi prawami i była hermetyczną kategorią, w której wszystkie jej części tworzą jedną całość.